ÚMS je pripravená na diskusiu o reforme verejnej správy
23. mája 2025
Tlačová správa
ÚMS je pripravená na diskusiu o reforme verejnej správy
Únia miest Slovenska (ÚMS) roky a systematicky apeluje na štát a politické strany, aby pokračovali v procese decentralizácie štátu, ktorého nevyhnutným predpokladom je komunálna reforma a zmena financovania miest a obcí. ÚMS preto podporuje zníženie počtu obcí, je pripravená diskutovať aj o budúcnosti vyšších územných celkov po realizácii komunálnej reformy a o úprave volebného systému do NR SR.
Predseda vlády SR Róbert Fico už hovorí o znižovaní počtu samospráv, počtu poslancov a rušení VÚC. ÚMS vníma túto rétoriku ako prvý signál za dlhé roky, že si štát začína uvedomovať potrebu konsolidácie najprv u seba a nie konsolidáciou financií najprv u samospráv. ÚMS je presvedčená, že kým nezačneme robiť reformu tam, kde sú najväčšie systémové slabiny, teda pri malých obciach a nefunkčných VÚC, mestá budú ďalej doplácať na to, čo nezvláda štát. ÚMS však upozorňuje, že na reformu verejnej správy nestačí zníženie počtu obcí a vyšších územných celkov. ÚMS podporí iba také riešenia, ktoré posilnia rozhodovacie právomoci miest a prinesú zvýšenie ich príjmov, pretože bez toho sa efekt zmien neprejaví na kvalite života obyvateľov.
Richard Rybníček, prezident ÚMS: „Ako Únia miest Slovenska opakovane hovoríme, že kľúčová podmienka reformy verejnej správy je jasné politické zadanie od vlády. Bez toho zostáva snaha samospráv len dobre mieneným návrhom. Sme pripravení. Návrhy máme. Posielali sme ich všetkým politickým stranám, aj tej aktuálnej, ktorá vládne. Zatiaľ však nikto nemal odvahu ich skutočne otvoriť. Doteraz sa nikto neopýtal: „Aký štát vlastne chceme?“ Reforma, ktorá nevie, či chce byť dvojúrovňová (štát-obec) alebo trojúrovňová (štát-región-obec), zostane len akademickou debatou. A tej už máme na Slovensku dosť.“
ÚMS pripomína, že mestá dnes financujú služby pre obyvateľov okolitých obcí - v škôlkach, školách, sociálnych zariadeniach, či kultúrnych inštitúciách na území miest. A to bez toho, aby sa na financovaní týchto služieb obce podieľali. Malé obce tiež často konkurujú mestám pri investoroch – na úkor úrodnej pôdy a bez ohľadu na širší rozvoj územia. Mestá pritom musia plniť desiatky ďalších zákonných povinností, ktoré malé obce obchádzajú.
„Slovensko má dnes takmer 3 000 obcí, 20 000 poslancov, desiatky duplicít a žiadnu víziu. A ak ju má, určite nie je verejná, jasná a prepočítaná. Vítame ochotu predsedu vlády SR začať hovoriť o reforme verejnej správy. Ale skutočná reforma nezačne pri populárnych vyhláseniach smerom k parlamentu, ale pri jasnom zadaní pre odborníkov a samosprávy,“ dodal prezident ÚMS.