Vyhlásenie Únie miest Slovenska - Apel na vládu

Bratislava

Členské mestá Únie miest Slovenska (ÚMS) žiadajú ministra školstva SR, aby sa, vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu, pokúsil zjednotiť termín konania jarných prázdnin pre deti a to pre všetky kraje na spoločný termín od budúceho pondelka 15.2.2021. Rozdelenie prázdnin, v aktuálnej epidemiologickej situácii, nepovažujeme za rozumné, ani za logické.

ÚMS zároveň verí, že Ministerstvo zdravotníctva SR do zajtra (utorok 9.2.2021) dokončí povoľovanie vzniku súkromných mobilných odberových miest (MOM) v slovenských mestách a obciach. Je to absolútne nevyhnutné, vzhľadom na to, že mnohé slovenské mestá a obce už nie sú schopné, a ani ochotné, brať víkendové pretestovanie obyvateľov naďalej iba na svoje plecia. Zároveň apelujeme na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby čo najskôr, v spolupráci s fakultnými nemocnicami a samosprávami, zriadilo vakcinačné centrá a pripravilo tak nevyhnutné podmienky pre očkovanie našich obyvateľov. Veríme, že v najbližších týždňoch bude na Slovensku taktiež dostatok potrebných vakcín.

Členské mestá ÚMS tiež žiadajú predsedu vlády SR, aby prehodnotil svoj slovník voči samosprávam a nevyhrážal sa „kriminálom“ primátorkám a primátorom, starostkám a starostom. Podobné, nedôstojné vyjadrenia nie sú hodné predsedu vlády SR. ÚMS pripomína, že celý proces doterajšieho celoplošného testovania by vláda SR nedokázala nikdy zvládnuť bez pomoci a spolupráce samospráv.

Na tomto vyhlásení sa zhodlo 56 členských miest ÚMS, ktoré reprezentujú takmer dva milióny obyvateľov Slovenska, na dnešnom spoločnom online rokovaní zvolanom prezidentom ÚMS Richardom Rybníčkom.

© 2019 Únia miest Slovenska, Biela 6, 811 01 Bratislava