Vláda nie je ochotná prijať samosprávy za svojich partnerov, radšej ich likviduje

9. mája 2022

Členské mestá vítajú každé opatrenie, ktoré reálne pomôže zlepšiť kvalitu života obyvateľom miest a obcí. Nie však na úkor fungovania samospráv. Aj súčasná situácia je dôkazom toho, že centrálna vláda naďalej ignoruje význam miest, obcí a samosprávnych krajov. Namiesto plnenia vládneho programu v oblasti posilňovaní úlohy samosprávy, nás obmedzujú, podceňujú a  ignorujú.

Richard Rybníček, prezident ÚMS: „Pán premiér Eduard Heger nám pri každom stretnutí hovorí, že štát a samospráva sú ako jedny pľúca, potrebujú dýchať spolu a spolupracovať. Žiaľ, s ľútosťou musím skonštatovať, že medializovaná podpora rodinnej politiky z dielne ministra financií SR úplne popiera tieto jeho slová. Keby to tak v skutočnosti bolo, nemôže vláda prijímať politické rozhodnutia, ktoré jednu časť týchto pľúc likvidujú, obrazne povedané, berú jej krv a kyslík“.

Medializovaná finančná podpora rodinnej politiky z dielne ministra financií SR v skutočnosti občanom, obyvateľom Slovenska, nič neprinesie. Práve naopak, buď budú mať menej dostupné služby alebo zaplatia vyššie miestne dane a poplatky. Zároveň na to doplatia tí obyvatelia miest a obcí, ktorí žiadnu podporu nedostanú. Ako vyplýva z verejných vyjadrení, minister financií buď nerozumie, že bez silnej územnej samosprávy nebude Slovensko demokratickým štátom a centrálna vláda nezvládne žiadnu krízu, ako ukázala pandémia a aktuálna utečenecká kríza, alebo úmyselne chce proti sebe poštvať obyvateľov miest a obcí a nimi volených predstaviteľov.

V týchto zložitých chvíľach pre samosprávu sa ukáže, do akej miery stranícka politika a poslušnosť prevažujú nad skutočnými záujmami obyvateľov miest a obcí a samosprávnych krajov na Slovensku. Veríme, že minimálne v prípade primátorov a starostov, ktorí sú zároveň aj poslancami NR SR, sa tento princíp neuplatní. Nakoľko naše výzvy zostávajú na úrovni vlády ignorované, žiadame zástupcov miest a obcí, ktorí sú zároveň poslancami parlamentu, aby nepodporili novelu zákona o dani z príjmu a tým zníženie príjmov územnej samosprávy, ktorá v čase presunu právomocí, a po dohode na systéme financovania územnej samosprávy, prevzala a postupne „sanuje“ modernizačné dlhy spôsobené centrálnymi vládami. Osobitne tak žiadame primátorky, starostky, primátorov a starostov:

Blcháč Ján – primátor mesta Liptovský Mikuláš ( HLAS)

Brisudová Martina – primátorka mesta Poltár (OĽANO)

Ferenčák Ján – primátor mesta Kežmarok (HLAS)

Hattas Marek – primátor mesta Nitra ( SAS)

Hus Igor – primátor mesta Turčianske Teplice (OĽANO)

Kavecká Monika – starostka obce Kunerad (OĽANO)

Kollár Miroslav – primátor mesta Hlohovec (SPOLU)

Mierna Anna – primátorka mesta Skalica (OĽANO)

Pivková Alexandra – primátorka mesta Lučenec (ZA ĽUDÍ)

Pleštinská Zita – starostka obce Chmeľnica (OĽANO)

Podmanický Ján – starosta obce Stará Bystrica (nezaradený)

Šimko Jozef – primátor mesta Rimavská Sobota (nezaradený)

Zahorčák Viliam – primátor mesta Michalovce (SMER-SD)

ÚMS žiada vládu SR, ak už chce realizovať takto nastavenú rodinnú politiku, aby ju dofinancovala z vlastných zdrojov a tie pridala k prostriedkom vynakladaných mestami a obcami, ktoré rodinné politiky dlhodobo a každodenne realizujú, v rámci svojich možností a právomocí.

Únia miest Slovenska zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska. Aj preto veríme, že hlas našich miest má, aj pri riešení  tejto témy, svoju váhu a svoj prínos.