top of page

Tlačová správa - ÚMS rokovala s ministrom vnútra SR o bezpečnosti v mestách

9. apríla 2024

Bratislava, 9.4.2024

Tlačová správa


Únia miest Slovenska rokovala s ministrom vnútra SR o bezpečnosti v mestách


Únia miest Slovenska (ÚMS) rokovala s ministrom vnútra SR. Hlavnou témou bolo riešenie bezpečnosti v mestách a zlepšenie spolupráce i koordinácie medzi štátnou a mestskou políciou. ÚMS na stretnutí zastupovali prezident Richard Rybníček, náčelník mestskej polície (MSP) v Trnave  Ivan Ranuša a náčelník MSP v Bratislave Miroslav Antal. Za rezort vnútra sa stretnutia zúčastnili minister Matúš Šutaj Eštok, prezident Policajného zboru Ľubomír Solák a riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka. Rokovanie je pokračovaním spolupráce na ktorej sa dohodli zástupcovia ÚMS a Ministerstva vnútra  SR  na stretnutí v januári tohto roka.


ÚMS informovala rezort o aktuálnej, zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii v mestách a o naliehavej potrebe efektívnej spolupráce medzi štátnou a mestskou políciou. Rezort zástupcov ÚMS  ubezpečil, že bude posilňovať technické riešenia pre zlepšenie bezpečnosti – napríklad kamerové systémy na  železničných  staniciach vo veľkých mestách, kde je situácia najhoršia. Obe strany sa dohodli na pokračovaní diskusii o možnostiach finančnej podpory zo strany štátu.


Prezident ÚMS Richard Rybníček otvoril na rokovaní aj tému reformy verejnej správy, kde  ponúkol ministrovi vnútra pomoc a spoluprácu pri príprave potrebných materiálov. Na záver stretnutia vyjadril podporu predstave rezortu a štátnej polície na zefektívnenie policajne siete na Slovensku, ktorá bude vychádzať z vytvorenia väčších organizačných celkov pokrývajúcich väčšie územie. Potreba spájania obcí do väčších územných a ekonomických celkov je dlhodobo návrhom ÚMS v súvislosti s efektívnejším fungovaním samosprávy.Kontakt:

Mgr. Daniela Piršelová

Hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy

00421 917 744 669

hovorca@uniamiest.sk

bottom of page