Stanovisko Únie miest Slovenska k otváraniu škôl

2. februára 2021

Únia miest Slovenska (ÚMS) vyzýva ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího, aby urýchlene, najneskôr do piatka večera, zabezpečil podpis rozhodnutí o zriadení súkromných mobilných odberových miest (MOM) pre zrýchlenie procesu testovania obyvateľov Slovenska a zároveň dal vypísať novú výzvu pre zriadenie MOM, ktoré by mohli pomôcť predovšetkým menším mestám, kde ich je nedostatok. Členské mestá ÚMS upozorňujú, že nevedia zaručiť, že od budúceho víkendu, budú vedieť, alebo chcieť zabezpečiť testovanie obyvateľstva, nakoľko zdravotníkom, lekárom, ako aj primátorkám a primátorom, dochádzajú sily. Veríme, že dnes večer, alebo zajtra ráno, budeme mať k dispozícii jasný manuál o otváraní škôl a škôlok. Mestá zároveň vítajú, že v rámci otvárania škôl je uplatnený tzv. covid automat, čo v praxi znamená, že je na rozhodnutí mesta a samosprávy, v spolupráci s krízovým štábom mesta a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, či sa školy, vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu, rozhodnú otvoriť, alebo nie. Veríme tiež, že najneskôr budúci týždeň oznámi minister zdravotníctva SR všetkým mestám a obciam informáciu, v akom percente je na Slovensku zastúpený nový britský kmeň koronavírusu. Vítame, že zároveň bola splnená požiadavka ÚMS, aby boli učitelia, pedagogickí a nepedagogickí pracovníci prioritne zaočkovaní a aby bola takto zabezpečená ochrana ich zdravia a života.