ÚMS: Odborníci spolu s mestami hľadajú riešenia na klimatickú zmenu
21. novembra 2024
Odborníci spolu s mestami hľadajú riešenia na klimatickú zmenu
Následky zmeny klímy majú priamy vplyv na naše zdravie, bezpečnosť, životné prostredie a majetok. Pociťujeme ich všetci a aj najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že čoraz viac obyvateľov si uvedomuje potrebu túto problematiku riešiť. Rovnako aj mestá pristupujú k tejto komplexnej téme zodpovednejšie a aktívnejšie. Praktickou pomôckou pre ne môže byť nástroj KLIMASKEN. Jeho výsledky už pomáhajú niektorým slovenským a českým mestám. Únia miest Slovenska (ÚMS) v spolupráci s expertnými partnermi a členským mestom Veľký Krtíš zrealizovali pilotný projekt - KLIMASKEN pre Veľký Krtíš.
Mestá, v ktorých žijeme naše každodenné životy, sú citeľne a viditeľne ohrozené klimatickou krízou. Rok 2024 bol ďalším najteplejším rokom v histórii merania teploty aj na Slovensku. Zažívame to v podobe extrémnych horúčav, sucha, záplav, búrok, či zosuvov pôdy. Odborníci spolu s mestami hľadajú praktické riešenia, ktoré pomôžu predchádzať príčinám klimatickej zmeny, no zároveň sa prispôsobiť aktuálnym a očakávaným extrémom.
Zuzana Hudeková, expertka ÚMS pre adaptáciu na zmenu klímy (spoluautorka nástroja Klimasken): „Mestá, ako centrá hospodárskej činnosti, majú veľký vplyv na rozvoj a na kvalitu života. Sú zároveň komplexnými a navzájom prepojenými ekosystémami, preto je potrebné zvoliť aj komplexný prístup k budovaniu odolných, bezpečných a udržateľných miest. Na to potrebujeme dobre poznať prostredie a zvoliť nástroje, ktoré nám s konkrétnymi riešeniami reálne pomôžu v praxi. Klimasken je nástroj, ktorý na základe vstupných dát mestu poskytne relevantné údaje o tom, aká je v meste situácia a čo s ňou ďalej.“
Ivana Maleš, Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN): „Našim cieľom, v rámci pilotného projektu s Úniou miest Slovenska Klimasken pre Veľký Krtíš, bolo vypracovanie relevantných podkladov pre mesto, aby sme pomocou inteligentného nástroja a dostupných dát začali s premenou miest na Slovensku na viac odolné a udržateľné. Chceme týmto projektom ukázať, že sa to dá aj napriek nedostatkom v samotnom získavaní a dostupnosti dát, nedostatku kapacít a legislatívnych nástrojov.“
Marián Balko, prednosta mesta Veľký Krtíš:„Naše mesto si problémy súvisiaci s klimatickou zmenou uvedomuje. Preto sa v posledných rokoch snaží, pomocou konkrétnych opatrení, pozitívne ovplyvňovať prostredie, v ktorom žijú naši obyvatelia. Hlavným cieľom je, aby bolo mesto príjemnejším, bezpečnejším a odolnejším miestom pre život aj napriek meniacej sa klíme. Tento projekt nám pomohol zmapovať si svoje prostredie a naplánovať si ďalšie nevyhnutné, no realistické opatrenia.“
Daniela Piršelová, hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy ÚMS: Cieľom tohto pilotného projektu bolo pomôcť vypracovať vybranému mestu relevantný materiál použiteľný do praxe, ktorý budeme môcť zdieľať s ďalšími členskými mestami ÚMS, a ktorý pomôže aj pri komunikácii a spolupráci s verejnosťou. Veľký Krtíš leží v regióne, ktorý trápia častejšie vlny horúčav, menej zrážok, dlhšie obdobia sucha, zvýšené riziko požiarov, intenzívnejšie búrky a záplavy. Riešenia si budú vyžadovať prijatie a realizáciu konkrétnych opatrení v území. A práve tu zohráva aj komunikácia s verejnosťou ,ako aj s médiami, kľúčovú úlohu.
Pilotný projekt ÚMS „Klimasken pre Veľký Krtíš“ je pokračovaním minuloročnej aktivity, v rámci ktorej INCIEN v spolupráci s ÚMS realizoval prieskum a vypracoval publikáciu Udržateľnosť v mestách Slovenska. Projekt bol podporený z Nadačného fondu Tesco vďaka nášmu expertnému partnerovi INCIEN.
Klimatický štítok mesta Veľký Krtíš TU: https://drive.google.com/file/d/142P1Wqa8oKV1s64xQdjqHpL3XjEz9fsd/view
Viac info o nástroji KLIMASKEN TU: https://www.klimasken.sk/