Nevieme, čo máme robiť, vládne tu úplný chaos

3. februára 2021

Mestá sú zúfalé z aktuálneho diania a z prístupu vlády. V čase, kedy sa rozhoduje o otváraní škôl počas kritickej epidemiologickej situácie na Slovensku, neexistujú žiadne striktné a zrozumiteľné pravidlá, ako majú mestá postupovať. Situácia je mimoriadne nekoordinovaná, chaotická a frustrujúca. Odborníci upozorňujú, že aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a preto rozhodovať sa zodpovedne pod takýmto tlakom a stresom, ktorý na mestá a samosprávy vyvíja štát, je neprijateľné. Prezident ÚMS Richard Rybníček: "V čase, kedy potrebujeme mať zo strany vlády oporu a v komunikácii jasné pravidlá, úplný opak je pravdou. Čo majú mestá robiť? Ako majú postupovať? Majú nechať školy zatvorené, alebo ich majú otvoriť? Kto za všetky tie následky vezme zodpovednosť? Primátorky a primátori nemajú inú možnosť, len zobrať tento chaos do vlastných rúk a tým na seba prevziať aj plnú zodpovednosť, a to nie je fér. Vláda nemôže nechať mestá tápať v takejto neistote." Po komunikácii s členskými mestami ÚMS je zrejmé, že nie všetky mestá otvoria školy. V regiónoch, kde je nepriaznivá epidemiologická situácia, mestá školy neotvoria. Primátorky a primátori nechcú ohroziť zdravie detí a obyvateľov. Urobia tak napriek tomu, že je absolútne nejasný aj právny režim, v akom sa majú rozhodovať. ÚMS preto vyzýva vládu SR aj hlavného hygienika, aby zjednotili pokyny pre RÚVZ v územiach, aby postupovali a komunikovali jednotne a aby zabezpečili legislatívne prostredie tak, aby rodičia detí zo škôl, ktoré z rozhodnutia samospráv zostanú zatvorené, nestratili nárok na pandemickú OČR.