Mestám chýbajú zdravotníci, na celoplošné testovanie je potrebné pozrieť sa racionálne

29. októbra 2020

Deň pred celoplošným testovaním obyvateľov Slovenska hrozí, že niektoré odberné miesta v mestách zostanú zatvorené a mestá nedokážu otestovať všetkých ľudí. A to aj napriek maximálnemu úsiliu zo strany miest aj samosprávy, pomôcť zabezpečiť všetko, čo je potrebné. Rovnako tak, aj napriek maximálnej pomoci a snahe zo strany miest a samospráv, kľúčových zdravotníkov stále nie je dostatok, niektorým mestám chýbajú aj ochranné pomôcky, ako aj jednotná a jasná komunikácii zo strany štátu. Ísť do celoplošného testovania za takýchto podmienok je, podľa miest, obrovské logistické riziko. Nie len pre nedostatok času, ale najmä bez efektívnej koordinácie, komunikácie a vzájomnej korektnej spolupráce. Mestá a samosprávy sú od vyhlásenia plošného testovania postavené pred krízovú situáciu, sú v neustálom strese a chaose. Od samého začiatku sa snažia zo všetkých síl robiť spolupracovať tak, aby bolo testovanie efektívne a najmä bezpečné. Nie je však fér a ani zodpovedné, aby štát hodil zodpovednosť na plecia miest a samospráv a prostredníctvom médií verejne obviňoval primátorov a starostov z nečinnosti, lenivosti a nezáujmu. Únia miest Slovenska si stoji za tým, že mestá sa v súčasnej situácii zodpovedne pripravujú a zaslúžia si skôr podporu a pozornosť zo strany štátu. ÚMS podporuje vyhlásenie prezidentky a veliteľky ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej, aby vláda ešte raz a zodpovedne vyhodnotila realizáciu celoplošného testovania obyvateľov tak, aby, vzhľadom na súčasnú situáciu, nedošlo k bezpečnostným, ako aj logistickým a administratívnym problémom. Prioritou každého z nás má byť zodpovednosť voči zdraviu obyvateľov a všetkých pracovníkov, ktorí spolupracujú pri tomto masovom projekte.