Mestá budú testovať, majú však svoje požiadavky

11. januára 2021

Únia miest Slovenska rešpektuje rozhodnutie vlády o ďalšom plošnom testovaní obyvateľstva. Apelujeme však na to, aby štát rešpektoval aj požiadavky miest a samospráv, ktoré potrebujú zodpovedne zvážiť, za akých podmienok dokážu ďalšie testovanie, v súčasných podmienkach, zvládnuť. Po dnešnom online rokovaní primátorov členských miest ÚMS sa členské mestá všetkými otázkami ďalej zaoberajú a budú ich tlmočiť, prostredníctvom svojich zástupcov, na ďalších rokovaniach so štátom. Richard Rybníček, prezident Únie miest Slovenska: Naša krajina čelí zatiaľ najvážnejšej a bezprecedentnej epidemiologickej situácii. Všetci túžime po návrate do normálu, k tomu však vedie ešte dlhá a náročná cesta. Ideálne riešenie neexistuje a každé rozhodnutie prináša svoje obete. ÚMS a jednotlivé členské mestá pristupujú k hľadaniu riešení a k plneniu rozhodnutí vlády maximálne zodpovedne. Prosíme aj našich obyvateľov o trpezlivosť a spoluprácu. Len spoločne môžeme tieto vyčerpávajúce časy zvládnuť a čakajú nás mimoriadne náročné chvíle.“ Mestá sú pripravené urobiť maximum, aby ďalšie kolo plošného testovania prebehlo bezpečne a efektívne. Rovnako sú pripravené podať pomocnú ruku aj okolitým obciam tak, aby tento náročný proces prípravy a realizácie dokázali zvládnuť. ÚMS požaduje od štátu, aby bol maximálne súčinný a nápomocný mestám a aby zabezpečil finančnú, materiálnu pomoc, ako aj súčinnosť okresných úradov so samosprávami tak, aby sa mestá mohli maximálne sústrediť na prípravy a realizáciu ďalšieho testovania. ÚMS taktiež požaduje, aby štát, okrem testovania obyvateľstva, dôslednejšie a prísnejšie dohliadal aj na dodržiavanie aktuálnych epidemiologických opatrení, bez ktorých je ďalšie testovanie mimoriadne riskantný projekt.