Mestá štrajkujú, požiadajú o pomoc aj prezidentku

18. mája 2022

Silné a bezpečné mestá pre ľudí budú zrejme čoskoro minulosťou. Štát svojimi opatreniami naďalej dokazuje, že mu nezáleží na fungovaní samospráv, naopak, správa sa tak, že mu prekážajú.

ÚMS doteraz využila všetky svoje legitímne možnosti na to, aby vyzvala štát k spolupráci so samosprávami a našli tak spoločné riešenie v aktuálnej kríze. Riešenie, ktoré pomôže ľuďom ale bude zároveň rešpektovať existenčné fungovanie miest a obcí. Žiaľ, nič nepomohlo, nič sa nezmenilo, vláda SR všetky naše volania otvorene ignoruje. ÚMS bude preto v najbližších dňoch žiadať o stretnutie prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby sa postavila na stranu samospráv a pomohla ochrániť mestá a obce pred ich likvidáciou zo strany štátu. Zhodli sa na tom zástupcovia členských miest ÚMS na dnešnom online Prezídiu.

Richard Rybníček, prezident ÚMS: "Sme v koncoch, ešte bojujeme, ale sily aj riešenia nám pomaly dochádzajú. Snažíme sa so cťou a zodpovedne voči našim obyvateľom zvládnuť všetky náročné krízy, jednu po druhej, no bojovať popri tom ešte aj zo štátom, ktorý má evidentne záujem samosprávy zlikvidovať, to je už nad naše sily. Neviem, ako toto všetko zvládneme. Sme svedkami najcentralistickejšej vlády v histórii Slovenska a autoritátskych praktík niektorých jej členov."

Únia miest Slovenska zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska. Aj preto veríme, že hlas našich miest má, aj pri riešení tejto témy, svoju váhu a svoj prínos.