Bez miest a samospráv by celoplošné testovanie nebolo

1. novembra 2020

Mestá a samosprávy počas tohto víkendu jednoznačne ukázali, že v krízových situáciách dokážu vydať nadľudské výkony a fungovať efektívnejšie, ako štát. Nebyť enormného nasadenia miest a samospráv, celoplošné testovanie by nebolo možné úspešne zrealizovať. Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček: „Som presvedčený, že tento masový projekt zachránili samosprávy, ktoré zohrali nenahraditeľnú a kľúčovú rolu. Keby sme sa rozhodli povedať vláde, že do toho nejdeme, garantujem, že to armáda, zdravotníci, ani miestna štátna správa nezvládnu. Za približne päťdesiat primátorov a primátoriek Únie miest Slovenska môžem úprimne prehlásiť, že sme neurobili absolútne žiadnu chybu. Naopak, celý čas sme vláde a armáde výrazne pomáhali.“ Kritiku si však zaslúži celý proces rozhodnutí a príprav celoplošného testovania. Ten bol jednoznačne formovaný centralistickým rozhodovaním štátu, čo znamená, že sa skupina politikov rozhodla, čo sa bude diať. Navyše, rozhodla sa tak bez akejkoľvek komunikácie so zástupcami miest, či už s ÚMS alebo so ZMOS. Únia miest Slovenska sa v tejto chvíli sústreďuje na výsledky testovania prvého kola. Veríme, že s enormným nasadením všetkých miest a samospráv získala vláda potrebné dáta na základe ktorých sa bude rozhodovať o ďalšom, postupe na ústrednom krízovom štábe, kde máme svoje zastúpenie. ÚMS verí, že získané údaje z celoplošného testovania pomôžu k lepšiemu rozhodovaniu o tom, ako majú vyzerať ďalšie kroky. ÚMS sa po dnešnom rannom rokovaní s členskými mestami dohodla, že kľúčovým bodom pre rozhodnutie zástupcov miest a samospráv bude dnešné stanovisko epidemiologickej komisie na zasadnutí Ústredného krízového štábu. Odborníkov komisie budeme žiadať o oficiálne stanovisko.