top of page

Únia miest Slovenska predbehla štát. Jej iniciatíva pomôže mestám ušetriť vysoké náklady pri nákupe plynu a elektriny

20. decembra 2024

Bratislava, 20.12. 2024

Tlačová správa



Únia miest Slovenska predbehla štát. Jej iniciatíva pomôže mestám ušetriť vysoké náklady pri nákupe plynu a elektriny



Únia miest Slovenska (ÚMS) reaguje na  najnovšiu revízii výdavkov a príjmov v sektore energetiky z dielne Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP). ÚHP v nej konštatuje, že  „Štát, obce aj župy by mohli ušetriť, ak by sa viac spájali pri obstarávaní energií.  V roku 2021 za ne podľa analytikov ministerstva financií platia 414 miliónov eur, úsporu odhadli na necelých 20 miliónov.“ Zatiaľ, čo štát ku koncu roka objavuje možnosti, ako ušetriť, viaceré mestá  sa  už zapojili do iniciatívy ÚMS,  ktorá im pomôže ušetriť vysoké náklady pri nákupe plynu a elektriny.



ÚMS, v spolupráci s členskými mestami, systematicky hľadá spoločné možnosti, ako zodpovedne šetriť na cene, aj na spotrebe energii. Výsledkom je napríklad  iniciatíva ÚMS -  spoločné verejné obstarávanie (VO) elektrickej energie a plynu. Mestá takto  šetria na výnosoch z rozsahu, ktoré toto obstarávanie prináša. Iniciatívu spoločného verejného obstarávania ÚMS pripravovala od marca tohto roka a obstarávanie ukončila v septembri.  Do VO pre  zemný plyn na roky 2025 až 2028  sa zapojilo 11 členských miest, do VO pre elektrickú energiu na roky 2025 až 2028 sa zapojilo 13 členských miest. Dosiahnutá trhová prirážka  pre plyn je   2,7 Eur/MWh  a pre elektrinu 5,4 Eur/MWh. V oboch prípadoch ide o desiatky až stovky percent nižšiu prirážku, než bola obstaraná pri individuálnom postupe.  Spoločné verejné obstarávanie energii je príklad dobrej praxe, ktorý  dokazuje, že samosprávy, často iniciatívne, hľadajú praktické a reálne riešenia, ako zvládať  náročné obdobia, ktorým čelia.



Členské mestá ÚMS sa začínajú orientovať aj na ďalšie možnosti, ako efektívne manažovať spotrebu energii a znížiť tak aj svoje výdavky. Ďalším krokom by mohlo byť zavádzanie tzv. energetického manažmentu, ktorý umožňuje  systematicky a efektívne kontrolovať spotrebu elektrickej energie a zemného plynu. Na základe výsledkov tak vedia cieliť potrebné investície do energetickej efektívnosti predovšetkým tých objektov, ktoré majú najvyššiu spotrebu energii.



Na zvyšovanie  cien energií sa mestá dokážu pripraviť len veľmi obmedzene, utrpia ho rovnako, ako všetci obyvatelia Slovenska. Akákoľvek  príprava je pre mestá investične mimoriadne náročná. Navyše,  administratívne procesy na strane štátu mnohé investičné plány samospráv zdržali. Prekvapivé pre samosprávy bolo napríklad rozhodnutie MŽP SR, ktoré zamedzilo možnosť financovať  obnovu verejného osvetlenia úverom z Envirofondu. Doteraz túto investíciu umožňoval a mestá ju aktívne využívali. Mestá sú nútené hľadať vlastné spôsoby, ako dokážu znížiť náklady ruka v ruke zo znižovaním spotreby energie a podporou energetickej udržateľnosti. Veríme, že postup ÚMS by mohol inšpirovať aj ďalšie organizácie vo verejnej správe.


bottom of page