15. decembra 2021

Únia miest Slovenska podporuje iniciatívu „Poďakovanie zdravotníčkam a zdravotníkom“, ktorú organizuje a šíri občianska iniciatíva Spolupráca pre Slovensko. Sú to naše lekárky, lekári, naše sestričky, zdravotní pracovníci, ktorí v týchto náročných časoch reálne nasadzujú svoje vlastné životy, aby pomáhali chrániť životy ostatných. Podobne, ako počas prvej vlny pandémie, môžeme tak opäť našim zdravotníčkam a zdravotníkom, aspoň symbolicky, poďakovať úprimným potleskom v uliciach našich miest a upozorniť tak na mimoriadne náročné obdobie, ktoré už dva roky prežívajú.

Jana Červenáková, výkonná viceprezidentka ÚMS: Tak, ako mestá stoja v prvej línii počas aktuálnych kríz a sú najbližšie k svojim obyvateľom,  rovnako sú to aj naše zdravotníčky a zdravotníci, ktorí už dva roky statočne, s vyčerpaním a nasadením posledných síl a nádejí, neúnavne zachraňujú životy chorým pacientom. Riskujú vlastné životy, aby ochránili  životy ostatných. Zaslúžia si, okrem uznania a rešpektu, predovšetkým ohľaduplnosť nás všetkých, ktorá stojí na našej zodpovednosti za vlastné zdravie  a za zdravie ostatných. Aby sa mohli venovať svojej práci v pokoji a v ľudských podmienkach, nemôžu pokračovať v súčasnom tempe. Dostali sme sa, ako spoločnosť, do vážnej a smutnej situácie, kedy sa z našich priorít vytráca skutočná hodnota života. Každý dobrý úmysel zmeniť to sa preto počíta.“

Občianska iniciatíva Spolupráca pre Slovensko: „Už dva roky stoja v prvej línii. Zachraňujú nás, skúmajú, liečia, očkujú. Robia nadčasy, obetujú svoje zdravie ale aj čas s rodinami v dlhých nočných službách, či cez víkendy v očkovacích centrách. Okrem vďaky sa však, žiaľ, stretávajú s nadávkami, vyhrážkami, či s násilím. Mnohí za posledný rok zo svojho zamestnania odišli. Kvôli tlaku, arogancii ľudí, ale aj nedostatočným platovým podmienkam. Bez lekárok a lekárov, zdravotníčok a zdravotníkov, vedkýň a vedcov, budeme prázdnou krajinou odkázanou na hoaxy, podvody a šarlatánstvo. Preto im všetkým patrí naša vďaka a mali by o tom vedieť, pretože už druhý rok po sebe sú Vianoce pre nich jedným z najťažších období. Spravme z najbližšieho víkendu, dni poďakovania zdravotníkom a zdravotníčkam.“

ÚMS sa pridáva k tejto výzve. Urobme tak spoločne. Urobme tak v uliciach našich miest a to 20. decembra o 20:12. Všetky podrobnosti o tomto podujatí nájdete vo facebookovej udalosti - https://fb.me/e/16NgEItNz