ÚMS podporuje udržateľnú energetiku a vznik odborných kapacít v slovenských mestách
25. augusta 2023
Bratislava
Únia miest Slovenska (ÚMS) a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) podpísali Memorandum o spolupráci. Cieľom vzájomnej spolupráce partnerov je zabezpečiť súčinnosť v rámci rozvoja udržateľnej energetiky a dekarbonizačného procesu v regiónoch Slovenska a podpora budovania odborných energetických kapacít v pripravovaných regionálnych centrách udržateľnej energetiky (RCUE).
ÚMS má medzi svojimi hlavnými prioritami aj riešenie klimatickej krízy, čo si vyžaduje podporu budovania udržateľných, energeticky sebestačných miest a odolných miest. O to viac vítame iniciatívy našich odborných partnerov v tejto náročnej oblasti, ktorá sa dotýka a priamo vplýva na život obyvateľov. RCUE budú mestám v ich územnej pôsobnosti predovšetkým poskytovať podnety týkajúce sa rozvoja udržateľnej energetiky a dekarbonizácie, ako aj odporúčania smerujúce k zvyšovaniu energetickej sebestačnosti. Sprístupnia im svoje zistenia a závery zo svojej analytickej činnosti a budú podporovať prenos dobrej energetickej praxe.
Jana Červenáková, výkonná viceprezidentka ÚMS: „Členské mestá ÚMS budú, s našou podporou, poskytovať RCUE informácie potrebné k analytickej práci a súčinnosť pri príprave a prijímaní koncepčných dokumentov zameraných na rozvoj udržateľnej energetiky a dekarbonizáciu regiónov. Hlavnými formami našej spolupráce sú konzultácie, pracovné stretnutia, zdieľanie informácií a poskytovanie podnetov, pripomienok a odporúčaní v agende budovania RCUE.“
„Únia miest Slovenska je významným partnerom, pretože mestá majú zásadné možnosti ovplyvniť zvyšovanie energetickej sebestačnosti na svojom území. Zároveň sú zvyčajne schopné naštartovať pozitívne zmeny medzi prvými a inšpirovať aj ostatných. Regionálne centrá udržateľnej energetiky budú poskytovať odporúčania a sprístupnia samosprávam aj zistenia a závery z analytickej činnosti. Naším spoločným zámerom je podporovať prenos dobrej energetickej praxe a skúseností,“ zdôraznil generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.
Ambiciózny medzinárodný záväzok Slovenska, do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, je možné splniť iba aktívnou spoluprácou, správnym nastavením financovania a kvalitnou súčinnosťou verejného a súkromného sektoru vo všetkých regiónoch Slovenska. Nutnou podmienkou k splneniu tohto záväzku sú kvalitné a stabilné plánovacie a koordinačné kapacity. Takéto kapacity na regionálnej a lokálnej úrovni v súčasnosti chýbajú, pričom ich budovanie je behom na dlhé trate. Čím skôr vzniknú a čím stabilnejšie budú podmienky pre ich efektívne fungovanie, tým väčší efekt celej spoločnosti prinesú.
Opatrenie na podporu rozvoja lokálnej a regionálnej energetiky v Programe Slovensko 2021 - 2027 spolu s rozvojom energetického manažmentu v mestách vytvárajú predpoklady pre zabezpečenie potrebného znižovania emisií uhlíka v regiónoch, zvýšenie energetickej efektívnosti kľúčových sektorov v území aj environmentálne udržateľnej výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Všetky tieto opatrenia súčasne prispejú k zníženiu energetickej a finančnej zraniteľnosti miest, ako aj k udržateľnejšiemu a bezpečnejšiemu životu našich obyvateľov.