ÚMS podporuje požiadavky zriaďovateľov hospicov, AHAPS a charít na riešenie financovania zo strany štátu a poisťovní
3. decembra 2024
ÚMS podporuje požiadavky zriaďovateľov hospicov, AHAPS a charít na riešenie financovania zo strany štátu a poisťovní
Únia miest Slovenska (ÚMS) vyjadruje plnú podporu požiadavkám zástupcov Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti AHAPS a prevádzkovateľov hospicov na Slovensku na riešenie pretrvávajúcich problémov financovania týchto zariadení zo strany štátu a poisťovní. ÚMS diskutovala s predstaviteľmi hospicového hnutia o existenčných problémoch, nakoľko sa zriaďovatelia hospicov na mestá obracajú stále častejšie so žiadosťou o pomoc a podporu.
Napriek opakovaným písomných urgenciám zo strany hospicov doteraz nedošlo, podľa včerajšieho vyjadrenia zástupcov Asociácie a prevádzkovateľov, k premietnutiu štátom garantovaných finančných nárokov do zmluvných vzťahov s poisťovňami. Dôvodom zostáva údajný nedostatok disponibilných zdrojov a existencia cenového opatrenia, čo je však pre tieto zariadenia likvidačné.
Napĺňaním míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR a prijatím novely zákona 576/2004 Z. z. sa mala zabezpečiť dostupnosť, kvalita a efektívnosť dlhodobej a paliatívnej zdravotnej starostlivosti. Novelou zákona malo dôjsť k plneniu reformného míľnika Plánu obnovy a odolnosti SR pre komponent 13. Avšak, prijímaním regulačných cenových opatrení zo strany MZ SR a poisťovní, nevytvára štát dostatočné podmienky pre ich fungovanie, naopak, svojím konaním ohrozuje existenciu ústavných hospicových zariadení. Napĺňanie reformného míľnika má zabezpečiť lepšiu dostupnosť hospicovej starostlivosti. Dostupnosť paliatívnej starostlivosti vyplýva i z Charty práv pacientov, ktorou je Slovenská republika viazaná. V súčasnosti je na Slovensku nedostatok takýchto zdravotníckych zariadení a hospicová starostlivosť sa stáva nedostupnou práve pre takéto kroky zo strany zdravotných poisťovní. Je preto vo verejnom záujme, aby úhrady za poskytovanie hospicovej starostlivosti zabezpečovali primerané krytie ekonomicky oprávnených nákladov týchto poskytovateľov tak, aby mohli plniť svoju funkciu v požadovanej kvalite a na adekvátnej úrovni.
Problém s úhradami zo strany zdravotných poisťovní, ale i zo strany regulátora vidia zástupcovia hospicovej a paliatívnej starostlivosti v troch zásadných oblastiach:
1. Zdravotné poisťovne, okrem poisťovne Union, im obmedzujú platby v samotných zmluvách s poskytovateľom prostredníctvom maximálnych zmluvných limitov. Platby od zdravotných poisťovní im tak pokrývajú len 50 % všetkých nákladov a často nepokrývajú ani celkové mzdové náklady.
2. Zdravotné poisťovne nepremietli v roku 2023 a 2024 vyčlenené financie na platy zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v hospici do zmluvných vzťahov s týmito zariadeniami. Aj napriek vyčleneniu zdrojov v rozpočte verejného zdravotného poistenia, ktorý odrážal nárast platov zdravotníckych pracovníkov, sa finančné podmienky pre hospice nezmenili.
3. Cenové opatrenie MZ SR, ktoré nadobudlo účinnosť 1. januára 2024, nerieši navýšenie mzdových a prevádzkových nákladov hospicových zariadení, čím sa Hospice dostávajú do existenčných problémov. Od 01.01.2024 došlo len k navýšeniu platieb v zariadeniach sociálnych služieb a zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Rovnako boli navýšené platby v zariadeniach záchrannej zdravotnej služby, ambulanciách pohotovostnej služby a urgentných príjmoch.
Richard Rybníček, prezident ÚMS: „Táto finančná nestabilita zvyšuje ťažkosti s personálom v sociálnych službách, službách dlhodobej sociálnozdravotnej starostlivosti a aj s odborníkmi na paliatívnu liečbu. Takíto odborní zamestnanci sa nedajú v jeden deň prepustiť a v druhý deň prijať. Samosprávy nemajú veľký priestor na poskytovanie finančnej pomoci týmto zariadeniam a nemôžu suplovať štát. Oslovíme preto ministra zdravotníctva a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby tieto problémy riešili prioritne. Našim záujmom je, aby mali obyvatelia v mestách dobré podmienky pre život, ale aj dôstojné podmienky v posledných dňoch ich života."
Samosprávy poskytujú svojim obyvateľom sociálne služby od ich narodenia až po koniec ich života. Aj keď hospic je zdravotnícke zariadenie, zároveň je aj súčasťou sociálnych služieb v meste, keďže prináša obyvateľom miest pomoc na konci ich života. Plán obnovy a odolnosti SR vytvoril podmienky preto, aby takýto typ služieb mohol vzniknúť. Štát však svojim prístupom tieto investície znehodnocuje a poškodzuje.
ÚMS reprezentuje 24 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše 1,3 milióna obyvateľov Slovenska. Aj preto veríme, že hlas našich miest má, aj pri riešení tejto témy, svoju váhu a svoj prínos.