top of page

ÚMS: Štát spôsobil v mestách chaos, vyzývame vládu SR okamžite konať

18. novembra 2024

ÚMS: Štát spôsobil v mestách chaos, vyzývame vládu SR okamžite konať



Únia miest Slovenska (ÚMS) vyjadruje veľké  znepokojenie nad chaotickými rozhodnutiami štátu v súvislosti so zavádzaním mechanicko-biologickej úpravy odpadov (MBÚ). Tieto rozhodnutia spôsobujú výraznú neistotu pre mestá a samosprávy, ktoré už niekoľko mesiacov intenzívne pripravujú svoje systémy na zavedenie tejto povinnosti. ÚMS preto vyzýva vládu SR, aby okamžite konala. Zhodli sa na tom zástupcovia členských miest ÚMS na mimoriadnom online rokovaní Republikovej rady.



Napriek pôvodnej dohode medzi Ministerstvom životného prostredia SR, ÚMS a ZMOS, že povinnosť zaviesť MBÚ bude účinná od 1. januára 2025 a príslušné nariadenia budú  schválené do 30. júna 2024, sa štát nezodpovedne vyhýba dodržaniu svojich záväzkov. Tento postup spôsobil, že mestá sa ocitli v chaose a musia teraz okamžite hľadať riešenie. Navyše, vzniknutá situácia je neférová voči hlavnému mestu SR Bratislava a jednému z najväčších miest SR Košiciam, ktoré  svoj odpad zhodnocujú v spaľovniach. To  znamená, že ich  obyvatelia majú dlhodobo vyššie poplatky, ako obyvatelia v iných mestách a samosprávach, ktoré odpad ukladajú na skládky za oveľa výhodnejších podmienok.

ÚMS preto vyzýva vládu SR, aby na najbližšom zasadnutí definitívne a záväzne schválila nariadenie o poplatkoch za ukladanie odpadov na skládky, ktoré bude platiť od 1.1.2025. Tento krok  je kľúčový pre mestá, aby mohli dokončiť prípravu svojich rozpočtov na rok 2025. Bez týchto informácií nie sú schopné určiť výšku poplatkov za komunálne odpady a vo svojich rozpočtoch to zohľadniť.



Nariadenie o poplatkoch vláda SR schválila 6. novembra, no 7. novembra NR SR nečakane rozhodla o odklade tejto povinnosti o 2 roky, následne, 13. novembra vláda najprv schválené nariadenie o poplatkoch zrušila. Tento chaotický postup mestám znemožňuje včasné vydanie všeobecného záväzného nariadenia (VZN) o výške poplatkov za odpady na rok 2025, pričom VZN nie je možné meniť počas roka. „Tento vývoj je úplne neakceptovateľný. Mestá sú v prípravných fázach, mnohé už vyhlásili verejné obstarávanie na služby spojené s úpravou odpadu. Rozhodnutie vlády o odklade povinnosti a následné zrušenie schváleného nariadenia len pridáva ďalší chaos. Mnohé samosprávy sa nachádzajú v zúfalej situácii,“ povedal prezident ÚMS Richard Rybníček.



ÚMS pripomína, že tieto chaotické rozhodnutia majú nielen právne a administratívne, ale aj vážne finančné dôsledky. Mestá, ktoré sa zodpovedne pripravovali na zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadu, môžu čeliť finančným stratám a právnym problémom.



„Obávame sa, že niektorí poslanci, ktorí hlasovali za zmenu, nezohľadnili všetky dôsledky týchto krokov. Napríklad aj hroziace miliónové pokuty zo strany  Európskej únie. Nie je spravodlivé, aby tie mestá, ktoré sa poctivo pripravovali, teraz čelili ďalším komplikáciám a nezodpovednému prístupu zo strany štátu,“ dodal prezident  ÚMS.



ÚMS dlhodobo upozorňovala, že mechanicko-biologická úprava odpadu tak,  ako bola definovaná v legislatíve, nemusí byť odborne najlepším riešením. Napriek tomu ju ÚMS a ZMOS akceptovali, keďže bola nevyhnutná pre ďalšie  zlepšenie odpadového hospodárstva v mestách a samosprávach. Bez jasných informácií o výške poplatkov za ukladanie odpadu na skládky, ktoré schvaľuje vláda, však mestá nemôžu efektívne plánovať svoje ďalšie kroky. Preto ÚMS opakovane požiadala Ministerstvo životného prostredia SR o urýchlené zverejnenie týchto kľúčových informácií. „Bez týchto informácií nie je možné pokračovať v príprave. Čakáme na jasné rozhodnutia vlády, aby mestá mohli dodržať všetky legislatívne povinnosti a pripraviť sa na rok 2025,“ uzavrel prezident ÚMS.



Únia miest Slovenska reprezentuje 24 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše 1,3 milióna obyvateľov Slovenska. Aj preto veríme, že hlas našich miest má, aj pri riešení  tejto témy, svoju váhu a svoj prínos.

bottom of page