Únia miest Slovenska žiada štát o finančnú podporu občianskeho združenia IPčko
9. augusta 2024
S naliehavosťou sa obraciame na rezorty vnútra, zdravotníctva, práce a školstva so žiadosťou o finančnú podporu občianskeho združenia IPčko. Považujeme za dôležité, aby našli spôsob, ako toto združenie podporiť tak, aby svoje služby nielen zachovalo, ale naďalej rozširovalo. Akákoľvek dramatická udalosť v školách, či medzi mladými ľuďmi, následne vyvolá vlnu reakcií. Za rozhodujúce však považujeme preventívne konanie. Žiadame preto rezorty o prioritizovanie tejto pomoci oproti iným výdavkom tak, ako to urobili mestá. Verím, že túto našu požiadavku podporia.
Informácie o ohrození činnosti občianskeho združenia IPčko sú zlou správou aj pre mestá. Práve IPčko je vo viacerých členských mestách ÚMS jedinou organizáciou, ktorá podporuje služby v oblasti duševného zdravia a krízovej intervencie pre mladých ľudí. Napriek extrémne zložitej finančnej situácii, v ktorej sa dnes samospráva nachádza, viaceré z našich členských miest podporili finančne túto organizáciu aspoň na prechodné obdobie, aby jej činnosť nezanikla. Začiatkom školského roka očakávajú mestá nárast problémov, kde je takáto intervencia potrebná. Je však neúnosné, aby financovanie týchto služieb riešila a suplovala samospráv.
ÚMS preto žiada štát o finančnú podporu občianskeho združenia IPčko. Zhodli sa na tom zástupkyne a zástupcovia členských miest po rokovaní Republikovej rady. ÚMS oslovila oficiálnym listom Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstvo školstva, vedy výskumu a mládeže SR.
„S naliehavosťou sa obraciame na rezorty vnútra, zdravotníctva, práce a školstva so žiadosťou o finančnú podporu občianskeho združenia IPčko. Považujeme za dôležité, aby našli spôsob, ako toto združenie podporiť tak, aby svoje služby nielen zachovalo, ale naďalej rozširovalo. Akákoľvek dramatická udalosť v školách, či medzi mladými ľuďmi, následne vyvolá vlnu reakcií. Za rozhodujúce však považujeme preventívne konanie. Žiadame preto rezorty o prioritizovanie tejto pomoci oproti iným výdavkom tak, ako to urobili mestá. Verím, že túto našu požiadavku podporia,“ dodal prezident ÚMS Richard Rybníček.
Starostlivosť o detí a mládež je oblasť, ktorej venujú samosprávy trvalú pozornosť a nielen ako zriaďovatelia školských zariadení. Akýkoľvek problém v tejto vekovej skupine je obratom eskalovaný až na vedenie mesta, aj vzhľadom na množstvo negatívnych spoločenských problémov od šikany, cez združovanie sa mladistvých do agresívnych skupín, až po život ohrozujúce situácie. Na riešení týchto problémov mestá úzko spolupracujú aj s miestnymi orgánmi štátnej správy. Výraznou pomocou je práve spolupráca s neziskovými organizáciami, ktoré sa mládeži dlhodobo a systematicky venujú a pokrývajú citlivú tému duševného zdravia a krízovej intervencie.
Zdroj