top of page

ÚMS varuje MF SR pred rozpadom rozpočtov samospráv

24. mája 2024

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

ÚMS varuje MF SR pred rozpadom rozpočtov samospráv


Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali.  Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú. Podľa informácii MF SR skončil k 30. 4. 2024 hlavný zdroj financovania samosprávy, daň z príjmu fyzických osôb (DPFO), v mínuse približne  v sume 25 mil. eur.  Dôvodom je finálne zúčtovanie uplatnenia daňového bonusu  pre živnostníkov a zamestnancov na základe zákona z dielne exministra financií Igora Matoviča. Únia miest Slovenska (ÚMS) systematicky upozorňuje, že finančná situácia samospráv je kritická a dlhodobo neudržateľná. Takáto správa je preto zdrvujúca a nájsť rýchle riešenie je nevyhnutné. ÚMS žiada ministra financií Ladislava Kamenického o okamžité rokovanie k stabilizovaniu finančnej situácie samospráv.


ÚMS pripomína, že aj táto situácia je vyvolaná dlhodobým neriešením systémovej zmeny vo financovaní samospráv. ÚMS ako jediné samosprávne združenie predstavila komplexnú zmenu financovania samosprávy a je stále pripravená na diskusiu o zmene. Doteraz však na túto iniciatívu nebola zo strany vlády žiadna odozva a dnes doplácame na túto nečinnosť. Nesystémové intervencie celú situáciu len zhoršujú a je najvyšší čas to riešiť. ÚMS je na  rokovanie k tejto téme pripravená.


V mesiaci máj 2024 bola mestám a obciam poukázaná celá zostávajúca suma dane z príjmu právnických osôb (DPPO) vo výške 157 697 eur v súlade s prijatou novelou zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy. V prípade, že by sa tak nestalo, samospráva by nedostala žiadne peniaze. Financovanie služieb obyvateľom sa však nedá zastaviť a samospráva si nemôže, na rozdiel od štátu, peniaze požičať. ÚMS preto naliehavo vyzýva Ministerstvo financií SR na okamžité rokovanie.

Zdroj

bottom of page