top of page

ÚMS opätovne žiada premiéra SR o urgentné rokovanie k opatreniam MF SR

26. mája 2022

Únia miest Slovenska apeluje na vládu SR a vládne strany, aby neprijímali žiadne rozhodnutia o medializovanom daňovom mixe bez jednoznačnej dohody so samosprávami. ÚMS zásadne nesúhlasí s návrhmi a postupom zo strany štátu a žiada predsedu vlády SR Eduarda Hegera a ministra financií SR Igora Matoviča, aby si sadli za jeden stôl a seriózne začali rokovať o reforme verejnej správy, ktorej súčasťou je aj zmena financovania.


Štát opäť ukazuje svoj centralistický prístup, keď si zmyslí, že za krátky čas vyrieši tak zásadnú agendu, akou je financovanie samospráv. Žiadame aj poslancov NR SR, aby nepredkladali žiadne návrhy bez serióznej diskusie so samosprávami. Urýchlené vyhlásenia  a návrhy vedú k zhoršovaniu situácie a môžu obyvateľom miest a obcí viac ublížiť, ako  pomôcť. Zhodli sa na tom zástupcovia členských miest na dnešnom online rokovaní Republikovej rady ÚMS.


ÚMS preto  naliehavo žiada štát o ďalšie  rokovanie.  Takéto skratkovité riešenia situácii nepomáhajú, práve naopak,  ich výsledkom bude zničenie samospráv a neschopnosť miest a obcí starať sa o svojich obyvateľov. ÚMS si stojí za tým, že aktuálne opatrenia z dielne rezortu financií  položia samosprávy na kolená a ľuďom nijako nepomôžu.


Prezident ÚMS Richard Rybníček: „Už nemáme čo stratiť. Situácia je natoľko vážna, že nám nezostáva nič iné, ako bojovať do poslednej chvíle za to, aby si štát oprávnené argumenty a záujem samospráv o hľadanie spoločných riešení konečne všimol a zobral ich vážne. Chcem opätovne vyvolať rokovanie s premiérom, sadnúť si za jeden stôl a odísť s prísľubom, že nie je všetko stratené. Potrebujeme hľadať riešenia, ktoré samosprávy nezlikvidujú. ÚMS požiadala o stretnutie aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Ak pani prezidentka náš záujem o stretnutie opätuje, budeme ju zdvorilo žiadať,  aby pri rozhodovaní o opatreniach z dielne rezortu financií zvážila aj relevantné argumenty samospráv.“


ÚMS pripomína, že dlhodobo a opakovane vyzývala zástupcov štátu k spolupráci so samosprávami, aby našli spoločné riešenie aktuálnej krízy. ÚMS bude naďalej pokračovať v iniciatívach smerujúcich k zmene spravovania štátu a  k posilneniu postavenia miest tak, aby sme neriešili neustále dôsledky zlých rozhodnutí centrálnej vlády, ktorá nemá znalosti o území a často rozhoduje aj na základe zlých interpretácií reality. Budeme naďalej upozorňovať na nesprávne rozhodnutie vlády a parlamentu SR, ktoré ohrozujú fungovanie miest a obcí a tým aj bezpečie a kvalitu života našich obyvateľov.


Napäté vzťahy medzi vládou SR a územnou samosprávou sú dôsledkom podceňovania procesu decentralizácie, na čo ÚMS upozorňuje už roky a predkladá námety na riešenia. Avšak,  bez adekvátnej reakcie slovenských vlád. ÚMS je presvedčená, že iba vyššia miera autonómie miest, najmä finančná, môže stabilizovať situáciu a obmedziť snahy centrálnej vlády realizovať svoje politiky prostriedkami územnej samosprávy.


Únia miest Slovenska zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska. Aj preto veríme, že hlas našich miest má, aj pri riešení  tejto témy, svoju váhu a svoj prínos.

Zdroj

bottom of page